Zařizujete byt a toužíte po něčem originálním? Zkuste industriální styl. Dýchne na vás atmosféra starých továren.

Kam se hodí?

Jak už název napovídá, rozhodně by se do zařizování v industriálním stylu neměli pouštět lidé, kteří mají rádi pastelové barvy, polštářky a vůbec romantické dekorace. Naopak. 

Asi nejlépe vynikne tento styl v loftech. To znamená v prostorách bývalých továren, které jsou uzpůsobené k bydlení. Velký vzdušný prostor dá skvěle vyniknout tomuto stylu. V zahraničí není tento styl bydlení nic nového, u nás je to otázka posledních deseti let. Vidět ho můžeme často v kavárnách, klubech, restauracích či barech. Industriální styl bydlení je vhodný spíše pro mladé páry nebo muže. Jak už jsme zmínili, hodí se do velkých prostor, ale nemusí to být nutně loft v zaniklé továrně. Zbourání zbytečných příček a zdí dá vzniknout jednomu multifunkčnímu prostoru. Oddělené bývají většinou jen ložnice a koupelna. Kam se ale tento styl určitě nehodí, jsou příměstské zástavby a panelákové byty.

Charakteristické prvky

Ideální pro tento typ bydlení je prostor s dostatkem oken a ideálně s vysokými stropy. Odkryté zdivo je dalším typickým znakem industriálního stylu. Při úpravě loftů se používají původní betonové podlahy, kovová schodiště se zábradlím i obnažená vzduchotechnika a elektroinstalace. Všude je tedy přítomný beton, ocel, hrubé neopracované zdi, odkryté kameny a cihly. Hlavní roli zde hraje také kov, a to nejen jako stavební prvek. Má zde roli interiérového doplňku a nábytku. Kov nebývá nijak upravován, je spíš ponechám v původním vzhledu, kdy patina a rez nejsou na závadu. Co se nábytku týká, na něj je industriální styl poměrně strohý. Nejčastější kombinací je kov a dřevo. Kovové skříňky, plechový stůl a židle můžete doplnit dřevěným nábytkem.Nejlépe se bude hodit masivní a ne příliš opracované dřevo. I tady je patina na místě. Sedací soupravu volte koženou nebo v tmavé barvě.

  

Další rysy

U industriálního stylu určitě nehledejte jemné barvy a přemíru doplňků. Možná i díky tomu tento styl může na někoho působit stroze a neútulně. Závěsů a polštářků se ale vzdát nemusíte. Jen volte spíš jednobarevné a z přírodního materiálu, jako je třeba len. Typické barvy jsou bílá, šedá, černá. Jediný barevnější prvek bývají odkryté červené zdi. Pokud ale přeci jen chcete do interiéru alespoň jednu veselou barvu, zvolte žlutou, oranžovou nebo jasně červenou. 

Industriální styl vidí doplňky v něčem jiném. Odkrytá elektroinstalace, odkrytý radiátor nebo vodovodní trubky. To jsou ty pravé doplňky tohoto stylu. Na zdech plechové cedule, nápisy, velké hodiny. A dostatek světel. Centrální svítidlo doplňte kovovými lampami nebo retro žárovkami. Součástky ze zemědělských strojů, vyřazené palety nebo špulky od kabelů. Tohle všechno je industriální styl. A pokud máte rádi květiny, nejlépe se budou hodit ty velké a dominantní. V betonovém nebo kovovém květináči.

Závěr

Pokud se rozhodnete pro tento styl bydlení, rozhodně se nebojte extravagance. Ta k tomu totiž patří.