Většina z nás chce mít doma útulno a příjemně. Největší roli hrají barvy, materiál a dekorace. Jak docílit té správné hřejivé pohody?

Základní prvky

Zde je několik základních prvků, které nám tu správnou hřejivou atmosféru dokáží navodit

  • osvětlení – kromě centrálního svítidla byste měli v bytě mít další světelné zdroje ať už je to lampa u sedací soupravy, nebo malá světýlka třeba na podsvícení nábytku
  • textil v interiéru - ať už jsou to dekorativní polštářky, závěsy, plédy, deky
  • otevřený oheň - krb, svíčky
  • pořádek - co nejvíce uzavíratelných skříněk
  • přírodní materiály - dřevo, korek, kůže, přiznaná cihla, keramika, vlna
  • vhodné kombinace barev, obrazy

V dnešní době si můžete interiér zařídit v podstatě do jakéhokoli stylu. Moderní styl s lesklým nábytkem, žaluziemi a skleněnými vitrínami nám interiér moc nezútulní. Tam je pak důležité vhodné použití doplňků (koberce  s vysokým vlasem, dřevo, keramika) aby se tam člověk cítil příjemně.

 

  

 

Záclony a závěsy

Jedním z prvků, který se podílí na útulnosti interiéru jsou závěsy a záclony. Pro někoho jsou záclony možná přežitek, ale pokud nemáte zrovna pěkná okna (třeba plastová), určitě je to ta správná volba. Závěsy si můžete naopak pořídit vždy, i když záclony nemáte. Pokud si budete záclony nebo závěsy kupovat, zvolte vhodnou délku. Mnoho lidí si myslí, že pokud bude záclona zakrývat topení, místnost se dostatečně nevyhřeje. To ale není pravda. Záclona ustřižená nad topením nevypadá pěkně, vzniká tím další horizontální linka a celkově to místnosti neprospěje.

Jasnou volbou jsou tedy závěsy i záclony až na zem, tedy 2 cm nad plochu podlahy. Výběrem vhodné barvy a materiáludocílíte té správné útulnosti. U závěsů dejte přednost přírodním barvám, pískové, béžové, krémové, antracitové. Záclony pak krémové nebo bílé bez zbytečných divokých květin a vzorů. Totéž platí i o závěsech. Jednobarevné lněné nebo bavlněné budou vypadat úžasně.

 

  

Povrchy a tvary

Co se týká tvarů, pocit útulnosti navozují ty oblé. Například na sedací soupravě. Také hodně záleží na povrchu materiálů, zejména těch textilních. Zkuste vybírat dotekem, protože každá látka vykazuje určitou teplotu a ne každá látka je na omak příjemná, i když na první pohled příjemně vypadá. Hladké povrchy polštářků  jsou vhodné na letní období, kdy opticky chladí. Naopak v chladnějším počasí se více hodí povrchy se strukturou. Chlupaté nebo semišové polštářky navodí pocit tepla. Přímo pak vybízejí k usednutí do pelíšku. To samé platí i o přehozech a plédech. Některé přímo vybízení k zachumlání a na první pohled je jasné, že jsou vyrobené z příjemného měkkého materiálu. 

Dekorace

Jak už jsme psali – méně znamená více. A to u dekorací platí dvojnásob. Pokud máte několik desítek suvenýrů z cest vystavených na poličce, sundejte je a zkuste to jinak. Mnohem lépe bude vypadat jen pár vybraných kousků ať už jsou to vázy, sošky, kameny nebo mušle. Ostatní si schovejte a můžete je časem zase obměnit. Pokud máte obraz, který se vám nikam nehodí, nezoufejte, nemusíte ho hned dávat za skříň. V tomto případě to udělejte naopak. Postavte barevné schéma místností právě na tom obrazu. Barvy v obrazu budou určovat barvy, které v prostoru použijete.

 

Barevnost stěn

Interiér se dá zútulnit i dekorováním stěn. Volit můžete buď tapety, nebo štukovanou omítku a nebo výmalbu. Zvolte jednu barvu a v jejím odstínu vymalujete dominantní zeď. Barva by se nikdy neměla použít ojediněle, vždy je dobré ji zopakovat i někde jinde v menším množství, a to třeba na květináčích nebo koberci. K útulnému interiéru patří zemité barvy – hnědá, cihlově červená, oranžová, hořčicově žlutá nebo jarní zelená.